شما اینجا هستید: صفحه اصلی برنامه بازاریابیانواع طرح های تجاری

انواع طرح های تجاری

انواع طرح های تجاری

 منبع : مرکز توسعه کارآفرینی

داشتن یک تخمین کلی از حجم مطلوب یک طرح تجاری تا حد زیادی به شما در سازماندهی مطالب آن از ابتدای کار کمک می کند. هر چند که در ابتدای کار به نظر شما نوشتن صفحات زیاد سخت و حتی غیر ممکن به نظر می رسد، اما معمولاً یکی از مشکلاتی که گریبان گیر طرح های تجاری می شود این است که حجمشان از حجم استاندارد بیشتر می شود.

تجربه نشان داده است که نوشتن یک طرح تجاری خلاصه و درعین حال موثر بسیار سخت تر است. بطور کلی طرح های تجاری را به چهار زیر مجموعه کلی می توان تقسیم کرد:

 

۱) طرح های تجاری یک صفحه ای

 

۲) طرح های تجاری خلاصه (در حدود ۱۰ صفحه)

 

۳) طرح های تجاری کامل(۴۰ تا ۵۰ صفحه)

 

۴) طرح تجاری عملیاتی (بیش از ۵۰ صفحه)

 

● طرح تجاری یک صفحه ای

 

طرح تجاری یک صفحه ای مثل کاتالیزور برای ایده های شما عمل می کند و ابزار قدرتمندی برای ایجاد و اداره ی فعالیت های اقتصادی است. طرحی است کوتاه و برنامه شما را به شکلی موثر بیان می کند.

 

● چرا طرح تجاری یک صفحه ای مفید است؟

 

تا وقتی به طور جدی نوشتن یک طرح تجاری یک صفحه ای را شروع نکنید، نمی فهمید چه اهمیتی دارد. آدم ها معمولاً دوست دارند زیاد از فکرهاشان حرف بزنند و آنها را با آب و تاب جلوه بدهند. این مسئله ممکن است در مورد نوشتن هم پیش بیاید. گاهی وقت ها هنگام نوشتن رشته ی کلام از دستمان در می رود. گاهی فکر نشده و متناقض می نویسیم.

 

اولین کار طرح تجاری یک صفحه ای این است که یک موضوع پیچیده را آسان می کند. چون یک صفحه است، خواندن و فهمیدن آن راحت است. طرح تجاری یک صفحه ای به دردبخور است چون فقط روی چیزهای مهم متمرکز می شود. جای کم برای نوشتن در هر بخش باعث می شود از بهترین کلمه ها و عبارات برای رساندن منظورتان استفاده کنید و این یعنی دقت، تمرکز و رک بودن با آنچه واقعاً به آن فکر می کنید.

 

یک طرح تجاری یک صفحه ای خوب با یک بار دقیق خواندن قابل فهم است. همه ی اطلاعاتی که می خواهید در پنج بخش مختصر و مفید تقسیم شده است:

 

▪ چشم اندازهای خیالی و آرمانی ترسیم شده اند.

 

▪ مأموریت ها تأثیرگذار، محرک و مشتری گرا هستند.

 

▪ اهداف دقیق، واقع گرا، و قابل اندازه گیری هستند.

 

▪ استراتژی ها نشان می دهند که در موردشان حسابی فکر شده است.

 

▪ برنامه ها عملی و قابل اجرا هستند.

 

طرح تجاری یک صفحه ای ابزار خوبی است برای انتقال چیزی که در ذهن شما می گذرد. اگر کسب و کاری دارید، طرح تجاری یک صفحه ای خیلی به درد کارمندها، شرکاء، سهام داران و سرمایه گذارتان می خورد. آنها با خواندنش با کار شما به خوبی آشنا می شوند و به توانایی برنامه ریزی شما اعتماد می کنند.

 

انسجام مطالب در یک صفحه خیلی مهم است. وقتی کلمات را خودتان با دقت انتخاب می کنید، مفهوم هر بخش طرح تجاری یک صفحه ای واضح و روشن است.

 

● آیا تاکنون برای کسب و کارتان طرح تجاری نوشته اید؟

 

طرح تجاری یک صفحه ای عین یک نقشه ی گنج است؛ نقشه ای با فکر و کلمات خودتان برای رسیدن به گنج که همان هدف کسب وکار شماست. مرجع خوبی است برای تصمیم گیری، به خصوص تصمیم گیری های مالی، ساده است و دقیق. اصلاً کپی خودِ خودتان است.

 

حال چگونه آنرا بنویسید؟ در ادامه اشاره کوتاهی به سرفصل های یک طرح کسب و کار یک صفحه ای خواهیم داشت:

 

۱) اول چشم انداز کارتان را بنویسید. چشم انداز اولین بخش طرح کسب و کار یک صفحه ای است که در آن شما باید به زبان خودتان بگویید از کارتان چه تصوری دارید. چشم اندازها باید پرمحتوا و آرمانی باشند. باید ذهن را تحریک کرده و خواننده را سر ذوق بیاورد و در عین حال تصویر واضحی از کسب وکار شما ارائه دهد. جلوی هیچ فکری را نگیرید و از هرچه به ذهن تان می رسد استفاده کنید. بگذارید ذهن تان به دوردست ها برود. دیدگاه تان وسیع باشد، جامع و ایده آل گرایانه. تصور واضحی از کاری که می خواهید انجام دهید ترسیم کند. در چشم انداز جواب این سؤال را بدهید: چه چشم انداز یا دورنمایی از آینده کسب و کارتان متصور هستید؟ می خواهید چه کسب و کاری شوید و به کجا برسید؟

 

به عنوان مثال تبدیل شرکت الف به بزرگترین ارائه دهنده خدمات اینترنتی در سطح استانی نمونه نسبتاً خوبی از یک چشم انداز است.

 

۲) سپس ماموریت کسب وکارتان را بنویسید. در این بخش از طرح کسب و کار یک صفحه ای شما باید رسالت خود را بیان کنید. بگویید چه کاره هستید؟ چه کالا یا خدمتی تولید می کنید؟ به صورت مختصر بیان کنید مشتری های شما چه کسانی هستند؟ کسب و کار شما چه نیازی را برطرف می کند؟ فلسفه وجودی کالا یا خدمت یا کسب و کارتان را توضیح دهید در چند کلمه حیطه تمرکز شرکت تان و چیزی را که به مشتری عرضه می دارید بیان کنید.

 

مثلاً یافتن راه کارهایی برای افزایش بهره وری، و کاهش هزینه های عملیاتی می تواند ماموریت مناسبی برای یک شرکت مشاوره مهندسی باشد.

 

۳) در بخش بعدی باید اهداف خود را مشخص کنید. در این قسمت از طرح باید بگویید به دنبال چه هستید؟ باید اهداف خود را به صورت مقاصد ویژه بطور دقیق و قابل اندازه گیری بیان کنید تا تاثیرگذار باشند.

 

اهداف، انواع مختلفی دارند؛ برای یک طرح کسب و کار یک صفحه ای معمولاً بین شش تا نه هدف کافی است. اهداف می توانند مربوط به امور مالی از قبیل فروش، سود، جریان نقدی یا موجودی کالا باشند؛ یا بازاریابی مثل سهم بازار؛ تعداد مشتری ها و تبلیغات؛ یا منابع انسانی مثل حقوق و مزایا، سطح آموزش کارمندان سود، محیط کار؛ یا تحقیق و توسعه مثل محصولات جدید، قابلیت طراحی، بهبود کالا، تاریخ عرضه، میزان رضایت مندی کارمندان از شغلشان و یا مربوط به مسائل تولید از قبیل ظرفیت تولید، کیفیت تولید، موجودی کالا و . . ..

 

ـ در نوشتن اهداف به این نکته توجه کنید، که اهداف نه باید خیلی راحت و قابل حصول باشند و نه خیلی دور از انتظار و دست نیافتنی.

 

ـ معمولا دوره زمانی برای حصول اهداف ۲ یا ۳ ساله است.

 

ـ یک هدف مؤثر، دارای نقطه پایانی کاملا تعریف شده ای با عناصر قابل اندازه گیری می باشد.

 

مثلاً افزایش ساعت آموزش کارمندان به ۴۰ ساعت در ماه تا پایان سال ۸۴ و یا معرفی ۶ محصول جدید به بازار تا پایان سال ۸۵ به گونه ای که جمع مبلغ فروش آنها از ۴ میلیارد ریال کمتر نباشد، نمونه های مناسبی از اهداف هستند.

 

۴) سپس استراتژیهای کسب وکار خود را مشخص کنید. در این بخش از طرح کسب و کار یک صفحه ای پاسخگوی این سؤال باشید:

 

چگونه این کسب و کار راه اندازی می شود و در ادامه اداره می شود؟ چه عواملی در طول زمان سبب موفقیت این فعالیت خواهد شد؟ چگونه این کسب و کار رشد خواهد کرد؟

 

در بیشتر صنایع، فعالیت های اقتصادی از چهار تا شش استراتژی پایه ای پیروی می کنند که با گذشت زمان کمتر تغییر می کنند. و فهم شان ساده است و در نهایت باعث رشد و سودآوری می شوند.

 

استراتژی باید هم به عوامل خارجی مؤثر بر کار و هم بر عوامل داخلی مؤثر توجه داشته باشند.

 

برای اینکه بتوانید استراتژی مناسب بنویسید یک راهش این است که مجلات تجاری و اقتصادی و روزنامه ها را بخوانید و از مسائل مورد بحث درون صنعت در قلمرو بازاریابی، جذب سرمایه، عملیات و… آگاه شوید. به این مسائل توجه کنید که مشتریان شما چه کسانی هستند و در حال حاضر چگونه محصولات شما را می خرند؟ از کدام طبقات اجتماعی هستند؟ هدف از خرید آنها چیست؟ سپس برنامه هایی که برای تبلیغ کالا و یا خدمت تان برای جذب این مشتریان نیاز دارید را ذکر کنید.

 

می توانید عوامل مؤثر یا عوامل ناکارآمد در کارهای شرکت را پیدا کنید. مثلاً چه عاملی جلوی رشد و سوددهی یا کارآیی تان را می گیرد؟ سپس علت این عوامل را ریشه یابی کنید، ببینید چی باید عوض شود یا تغییر کند و چه رویه ای را باید دنبال کنید.

 

به فرض، "استخدام بهترین ها و حفظ آنها به وسیله رضایت شغلی و مشارکت در سهام" یک نمونه استراتژی مناسب می باشد.

 

۵) در پایان در طرح کسب و کار یک صفحه ای خود، باید برنامه ها و دستورالعمل هایی که به وسیله آنها به اهداف مورد نظرتان می رسید را بیاورید. برنامه ها، کارهای مشخصی هستند که یک شرکت (کسب و کار) باید انجام دهد تا به اهداف خود برسد هر برنامه به طور مشخص و مستقیم باید به یک هدف و استراتژی مربوط باشد. برنامه ها باید عمل گرا باشند و وظایف مشخصی را بیان کنند. زمان انتهایی برای انجام داشته باشند و اینکه چه کسی، چگونه، کجا و با چه هزینه مالی و غیر مالی این کارها را انجام خواهد داد، مشخص نمایند.

 

برای اینکه از عهده فعالیت تان برایید باید کارهای تان را خوب و جدا جدا به شکل دستورالعمل بنویسید. این طوری می فهمید که هر کدام از کارها چه تأثیری روی امور مالی و عملیاتی دارند و چطور می خواهید نتیجه کارتان را ارزیابی کنید.

 

در برنامه ریزی همیشه زمان بندی و جدول هزینه های هر پروژه را باید از قبل آماده کرد. پس برنامه های تان را به دقت بنویسید و هنگام اجرای آنها به محدودیت بودجه و زمان بندی نیز توجه کنید.

 

مثلاً تهیه بروشور تبلیغاتی برای محصولات گروه الف در سه ماهه اول سال زیر نظر مدیر بازرگانی یک برنامه مناسب است.

 

● طرح های تجاری خلاصه

 

این گونه طرح ها که معمولاً حدود ۱۰ صفحه هستند؛ در سال های اخیر بسیار متداول شده اند. برای نوشتن آنها احتیاج کمتری به اطلاعات و تحقیقات خواهید داشت و سریع تر نوشته خواهند شد.

 

همچنین این طرح ها برای کسب و کارهای ساده ای که در مراحل اولیه ی راه اندازی هستند، و یا کسب وکارهای خانگی بکار می روند چرا که این کسب و کارها پیشینه و پیچیدگی زیادی مانند کسب و کارهای بالغ ندارند.

 

اجزای این طرحهای تجاری مشابه طرحهای تجاری کامل است ولی با تفاوت هایی جزئی که حاصل ساده تر شدن این نوع طرحهای تجاری است. هدف اصلی این طرحهای تجاری برنامه ریزی و جهت دهی است و در برخی موارد برای تامین منابع مالی و یا دریافت مجوز کاربرد دارد. در برخی مواقع نیز خود مقدمه ای برای نوشتن طرحهای تجاری کامل به حساب می آید.

 

همانطور که گفته شد کاربرد اصلی این طرح برای گرفتن وام های بانکی و کمک به برنامه ریزی کسب وکارهای خانگی است. معمولاً کارآفرینان سرشناس نیز برای جذب سرمایه گذار بجای طرح های تجاری کامل از همین طرحهای تجاری استفاده می کنند

 

● طرح های تجاری کامل ۱۰ تا ۴۰ صفحه

 

این همان طرح تجاری سنتی است که ما درباره ی آن صحبت خواهیم کرد. این طرح تمام زمینه هایی که لازم هستند را به اندازه ی کافی می پوشاند و بهتر است که بیشتر از ۵۰ صفحه نباشد.

 

یک طرح تجاری معمولاً حدود ۳۰ تا۴۰ صفحه است. که البته می تواند بیشتر باشد اگر شما می خواهید که با جزئیات بیشتری بنویسید که در این صورت جزئیات طرح باید در بخش ضمائم ذکر شود.

 

اما مهم تر از این حرف ها, باید بدانید که همه چیز به شرایط شما بر می گردد. شما باید اطلاعاتی را که خوانندگان لازم دارند را فراهم کنید. شما باید به آنها اطلاعات کافی بدهید تا بتوانند تصمیم بگیرند و عمل مناسب را انجام دهند. بعضی وقت ها لازم است که شما به آنها کمی بیشتر از متوسط اطلاعات بدهید تا به آنها نشان دهید که طرح مناسبی را آماده کرده اید. راه حل این است که شما همه ی اطلاعات مرتبط را جمع آوری کنید و تقسیم کنید آنگاه مشخص کنید که خواننده چه اطلاعاتی را لازم دارد و چه اطلاعاتی برای طرح تجاری شما لازم هستند، آنگاه تا حد امکان آنها را خلاصه بنویسید.مهمترین کاربرد این طرح برای تامین منابع مالی است.

 

● طرح های تجاری عملیاتی بیش از ۴۰ صفحه

 

برعکس دیگر طرح های تجاری، طرح تجاری عملیاتی برای پاسخ گویی به یک نیاز درونی است و مخاطب بیرونی ندارد. این طرح برای برنامه ریزی فعالیت های شرکت برای یک بازه ۳ تا ۵ ساله تدوین می شود و هر سال به روز می شود.

 

با توجه به استفاده این طرح لزومی به خلاصه کردن بیش از حد آن نیست، بلکه باید تمام برنامه کاری تان را دقیق در آن بیان کنید، از اینرو در برخی مواقع حجم این طرحهای تجاری به بیش از یکصد صفحه می رسد.

 

این طرح تجاری خصوصاً برای شرکت های فعال در محیط های پر تلاطم کارآیی زیادی دارد و تا حد زیادی از ریسک فعالیت این قبیل کسب وکارها می کاهد.